اولین برنامه مشارکتی شهر و شهرداری همدان

اولین برنامه مشارکتی شهر و شهرداری همدان

در راستای ساختن شهری  خوب انجام می شود: اولین برنامه مشارکتی شهر و شهرداری همدان با عنوان برنامه‌ راهبردی عملیاتی شهر  همدان اجرا می شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان  گفت: در راستای ساختن شهری خوب اولین برنامه مشارکتی شهر و شهرداری همدان با عنوان برنامه‌ راهبردی عملیاتی شهر  همدان اجرا می شود.

مرتضی حضرت زاده بیان کرد: در راستای ساختن شهری خوب اولین برنامه مشارکتی شهر و شهرداری همدان با عنوان برنامه‌ راهبردی عملیاتی شهر  همدان اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه نکته‌ای که درباره برنامه راهبردی مورد تأکید ویژه قرار گرفته است توجه به «اجرا» و نه «تدوین» سند به عنوان هدف نهایی بوده است عنوان کرد: همچنین فرایند راهبردی به لحاظ دستاوردهای مهمی که می‌تواند از نظر اصلاح نظام مدیریت شهری، پاسخگو کردن نهادها و شفاف‌سازی فرایندها به دنبال آورد، مورد استقبال واقع شده است.

این مسوول تصریح کرد:  پرسش‌های بنیادین  هم چون  در کجا قرار داریم؟ چرا در این وضعیت به سر می‌بریم؟ چرا وجود داریم؟ (فلسفه وجودی سازمان) به کجا می‌خواهیم برویم؟ چگونه می‌خواهیم برویم؟ با چه ابزاری حرکت می‌کنیم؟ سازمان اجرایی و اداری حرکت به سمت آنچه مطلوب ماست چیست و چگونه باید باشد؟ در  فرایند این برنامه راهبردی مورد توجه قرار گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان  با اشاره به اینکه در برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان یک چشم‌انداز بیست ساله با مشارکت تمامی ذینفعان تدوین می‌شود  اظهار کرد:  سپس تدوین اولین برنامه عملیاتی پنج ساله از چهار برنامه عملیاتی پنج ساله در دستور کار قرار می‌گیرد.

این مسوول با بیان اینکه با تدوین برنامه‌های عملیاتی برنامه‌ها و وظایف محوله برای شهرداری و سازمان‌ها و معاونت‌های وابسته به آن به طور خاص تعیین می‌شود گفت: این برنامه‌های عملیاتی بایستی در راستای تحقق چشم‌انداز تدوین شوند.

وی با اشاره به اینکه ضروری است تا منابع مالی مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های عملیاتی در بودجه سالیانه شهرداری پیش‌بینی شود اظهار کرد: این برنامه مبتنی بر بخش های مبانی و پشتوانه‌های نظری و زمینه‌سازی و تدارک مقدمات ، مطالعات موضوعی (سنجش و تحلیل وضع موجود) ، چشم‌اندازسازی،تدوین راهبردها ،ارائه چشم‌اندازها و راهبردهای توسعه شهر به مقامات مسئول جهت تصویب ، برنامه راهبردی شهر همدان و سیاست‌های اجرایی ،برنامه در سطح عملیاتی شهرداری ،ارزیابی طرح راهبردی و ترسیم کلان نظام پایش  و ارائه برنامه آموزشی (با همکاری آموزش شهرداری همدان) است.

حضرت زاده با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور یک ستاد برنامه داریم که ریاست آن بر عهده شهردار همدان و دبیری آن بر عهده معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی است گفت: این ستاد شامل ،کارگروه های اجتماعی و فرهنگی، حمل‌و‌نقل و ترافیک ، محیط زیست و خدمات شهری و مدیریت بحران شهرسازی و معماری ،مدیریت و هوشمندسازی ،مالی و اقتصاد شهری است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با اشاره به اینکه ریاست کارگروه‌ها بر عهده معاونین و مدیران شهرداری همدان است گفت:  مدیریت برنامه و بودجه به عنوان دبیر این کارگروه‌ها فعالیت می‌کند. وی با بیان اینکه به ازای هر کدام از چهار منطقه شهرداری، یک کارگروه منطقه‌ای تشکیل شده است عنوان کرد: ما  در کنار مشاور طرح نقش فعالانه در تهیه برنامه بازی می‌کنیم که موفقیت در جلب مشارکت شهروندان می‌تواند برنامه را واقعی‌تر و موفق‌تر نماید.

این مسوول در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه شهرداری همدان با توجه به وظایف متعدد اجرایی که بر عهده دارد همواره با سایر دستگاه‌های اجرایی در تعامل است بیان کرد: شورای شهر نیز در این زمینه نقش مشورتی و نظارتی  به عنوان تصویب کننده نهایی این برنامه را بر عهده دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری همدان با بیان اینکه مشارکت شهروندان نیز به عنوان اصلی‌ترین گروهی که از اجرای برنامه‌ متأثر می‌شوند بسیار مهم است گفت: هسته اصلی این برنامه مشارکتی بودن آن است و همچنین وجه تمایز این برنامه‌ با سایر برنامه‌های شهری قلمداد می‌شود.

این مسوول با اشاره به اینکه در ابان سال 94  وزارت کشور دستورالعمل تهیه، تصویب، اجرا و پایش برنامه عملیات نوسازی و عمران و اصلاحات شهر (برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری) را به شهرداری ها ابلاغ کرده است بیان کرد: در این راستا  شهرداری همدان برای پنج ساله 95 تا 99 از رهگذر برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، یک برنامه راهبردی تهیه کرده است که  از ثمرات این برنامه می‌توان به آشنایی ارکان مدیریت شهری همدان با مفهوم برنامه‌ریزی راهبردی و چشم‌اندازسازی اشاره کرد.

حضرت زاده با بیان اینکه نحوه تهیه و تدوین برنامه با دستورالعمل ابلاغ شده تفاوت‌هایی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نبود ردپای شهروندان در دستورالعمل اشاره کرد عنوان کرد: در این زمینه شهرداری همدان بر آن شد تا با برگزاری مناقصه و انتخاب مهندسین مشاور نقش جهان پارس اولین برنامه مشارکتی شهر را آغاز نماید که همه کنشگران مِن جمله شهروندان همدان در آن حضور فعال و مثمر ثمر دارند.

این مسوول با اشاره به عوامل موفقیت این برنامه راهبردی توسعه شهری بیان کرد: حصول توافق و اجماع میان تمامی کنشگران و ذی‌نفعان شهری، مشارکت ذینفعان کلیدی، پیش‌بینی منابع مالی و تأمین منابع مالی به شیوه‌های نوآورانه، نهادسازی، راهبری شهری کارآمد، ظرفیت‌سازی و بکارگیری ابزارهای تجزیه و تحلیل مناسب، موفقیت در گام‌های اولیه، اتخاذ سیاست‌هایِ ملیِ حمایتی، سیستم ارزیابی و نظارت کارآمد، سرمایه‌گذاری بر مدار مزیت‌های رقابتی شهرها، ایجاد محملی جهت بالا بردن دانش و مهارت‌های جمعی، واقع‌گرایی و تدوین چشم‌انداز مشترک و مورد وفاق از جمله این عوامل است که ما باید سعی کنیم تا جایی که مقدور است این موارد را به مثابه یک چراغ راهنما در برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان مورد توجه قرار دهیم.

این مسوول در پایان سخنان خود با بیان اینکه اگر اعتماد مردم جلب شود و در تشخیص نیازهای‌شان به مدیریت شهری کمک کنند، نتایج برنامه به سمت برطرف کردن نیازهای شهروندان جهت‌گیری می‌کند عنوان کرد: شهرداری درصدد است برای تسهیل مشارکت شهروندان در فرآیند تهیه برنامه، ضمن بکارگیری ابزارهای مشارکتی همچون انعکاس اخبار مرتبط با برنامه در رسانه‌ها و مطبوعات، تبلیغات محیطی همچون نصب بنر، استند و پوستر در سطح شهر، چاپ و توزیع بروشور، راه‌اندازی وب سایت برنامه به آدرس http://2040.hamedan.ir  شهروندان را با موضوع آشنا و متعاقباً آن‌ها را به مشارکت تشویق نماید.

 

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =