برگزاری کارگاه آموزشی برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان

برگزاری کارگاه آموزشی برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان

در چارچوب فرایند «تهیه برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان» برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های عمومی و تخصصی با هدف اطلاع‌رسانی، آموزش، هم‌اندیشی و همکاری به عنوان مصادیق بارز حضور و مشارکت کلیه ذینفعان و ذینفوذان شهری، در دستور کار دست‌اندرکاران تهیه برنامه قرار گرفته است. در همین راستا روز چهارشنبه مورخ 16/11/1398 ساعت 9:30 تا 12:30 «کارگاه آموزشی چشم‌اندازسازی و ارائه تجربیات داخلی مرتبط با آن» در سالن همایش‌های تالار قرآن برگزار شد.
در این کارگاه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان، اعضای دبیرخانه برنامه، اعضای کارگروه‌های شش‌گانه “اجتماعی و فرهنگی”، “حمل‌ونقل و ترافیک”، “محیط‌زیست و خدمات شهری و مدیریت بحران”، “شهرسازی و معماری”، “مدیریت و هوشمندسازی”، “مالی و اقتصاد شهرداری”، اعضای کارگروه‌های مناطق یک تا چهار و همچنین سایر کارشناسان علاقمند در شهرداری همدان حضور و مشارکت فعال داشتند.
این مراسم با تلاوت آیاتی چند از قرآن و پخش و همخوانی سرود جمهوری اسلامی ایران شروع شد. در ادامه مهندسین مشاور نقش جهان پارس، مباحث کارگاه را حول مضامین اصلی «فرایند تهیه برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان»، «چشم‌اندازسازی و روش تهیه و تدوین بیانیه چشم‌انداز در برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان»، «توزیع و تکمیل پرسشنامه»، «شرح فرایند تهیه برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری- نمونه کلانشهر شیراز» و در نهایت «بحث و تبادل نظر» سازماندهی و ارائه کردند.
بدین ترتیب که ابتدا، مدیر پروژه (جناب آقای مهندس مجتبی عابد حیدری) ضمن تشریح ارتباط شهر، شهروند و شهرداری، به وظایف هر یک از سازمان ها و معاونت¬های شهرداری، با بیان این موضوع که زیرمجموعه¬های شهرداری در راستای انجام وظایف خود طرح¬ها و برنامه-هایی را در دستور کار دارند که در اغلب موارد همسویی و هم¬افزایی بین این طرح¬ها و برنامه¬ها وجود ندارد، برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان را به عنوان برنامه¬ای که در یک نگاه کلی نگر و در قالب یک چشم¬انداز مورد وفاق وظیفه همسو کردن این برنامه¬ها را بر عهده دارد معرفی کردند. سپس فرایند کلی و تفصیلی برنامه و همچنین خروجی‌های مورد انتظار از هر مرحله را به طور موجز و مختصر مطرح کردند.
در ادامه آقای دکتر جمشید مولودی که تجارب متعددی در زمینه تهیه برنامه‌های راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری‌ها در کلانشهرها و شهرهای بزرگ کشور را در کارنامه کاری خود دارند، پس از شرح و بسط مفاهیم پایه و بنیادین همچون «تعریف چشم‌انداز»، «ویژگی‌های چشم‌انداز» و «تلقی سه گانه از مفهوم چشم‌انداز»، روش‌های مرسوم و متداول چشم‌اندازسازی را معرفی و مرور کردند که از آن جمله می‌توان به روش‌های اورگون (Oregon)، CDS، روش (Ames)، پنسیلوانیا (CRP)، فن تهران، فن اسمارت و روش پیشنهادی سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور اشاره کرد.
گفتنی است فرایند چشم‌اندازسازی شهر همدان از تلفیق روش‌های برشمرده شده حاصل شده است؛ با این توضیح که تحلیل یکپارچه اسناد فرادست نخستین لایه از چشم‌انداز شهر همدان به شمار می‌رود. استخراج درون‌مایه‌ها در قالب ابعاد موضوعی که خود به سنجش قابلیت‌ها و مزیت‌ها و سنجش تنگناها و محدودیت‌ها منتج می‌شود به همراه شناخت موضوعی به تفکیک ساختارهای شهری لایه دوم چشم‌اندازسازی را تشکیل داده است. لایه سوم نیز از مرحله سوم که با عنوان چشم‌اندازسازی ارائه خواهد شد، حاصل می‌شود. این لایه اصلی‌ترین لایه چشم‌اندازسازی است؛ چراکه افزون بر بررسی تکمیلی اسناد و تعیین نقش و جایگاه شهر همدان و استخراج محورهای مهم چشم‌انداز از تجربه‌های جهانی و ملی، اخذ نظرات دستگاه‌ها، خبرگان و صاحبنظران و شهروندان از رهگذر کاربست ابزارهایی همچون مصاحبه، بحث گروهی متمرکز، پرسشنامه و نظایر آن -که به اجماع و هم‌رأیی و شنیده شدن حداکثر صداها در ترسیم آینده شهر در قالب بیانیه چشم‌انداز کمک می‌کند- از ازکان این مرحله است.
تلفیق و برهم‌نهشت لایه‌های سه گانه برشمرده شده به استخراج محورهای اصلی چشم‌انداز منجر می‌شود که پس از استخراج اصلی‌ترین محورها می‌توان به نگارش بیانیه چشم‌انداز مقدماتی توسط مشاور با فن تهران مبادرت کرد. پس از برگزاری نشست تخصصی چشم‌اندازسازی و اخذ نظرات تکمیلی، چشم‌انداز نهایی تدوین و در مراجع ذیربط تصویب خواهد شد.
پس از اتمام تبیین فرایند چشم‌اندازسازی شهر همدان و به دنبال وقفه‌ای کوتاه، فرم نظرخواهی از مخاطبین با عنوان «دوست دارید شهر همدان در سال 1420 چگونه باشد» و شعار «همدان؛ شهر همه ما…نظرات شما…آینده شهر ما» جهت اخذ نظرات کارشناسان و مدیران خُبره شهر همدان میان حاضرین توزیع شد تا در زمان منظور شده تکمیل شود. گفتنی است این فرم‌ها در زمره مهم‌ترین مواد اولیه موردنیاز برای تدوین چشم‌انداز به شمار می‌روند و نظرات آحاد جامعه ساکن شهر همدان و یا استفاده کننده از خدمات شهر همدان در تهیه بیانیه چشم‌انداز حائز اهمیت است. از این رو، در همین جا نیز از شما خواننده و مخاطب فرهیخته و ارجمند دعوت می‌شود که این فرم نظرخواهی را تکمیل فرمایید. پاسخ‌های شما به ما در شناسایی نیازها و اولویت‌های شهر و شهروندان و چاره‌اندیشی برای پاسخگویی به این نیازها و در نهایت ارائه چشم‌اندازی مورد وفاق همگان کمک شایانی می‌کند.
پس از توزیع پرسشنامه و یک پذیرایی و استراحت کوتاه، بخش انتهایی ارائه مشاور توسط دکتر مولودی به شرح فرایند تهیه برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری نمونه کلانشهر شیراز معطوف شد. بدین ترتیب که مراحل پنجگانه برنامه به همراه خروجی‌های هر مرحله تشریح شد تا تصمیم‌گیران شهری ضمن آشنایی بیشتر با خروجی‌های موردانتظار، در دانش حاصل شده در خلال تهیه این برنامه سهیم شوند. از جمله مباحث مطرح شده در این بخش می‌توان به زمینه‌سازی و بسترسازی برای برنامه‌ریزی مشارکتی، فرایند قابلیت‌سنجی، تدوین بیانیه چشم‌انداز مقدماتی، مجموعه راهبردهای پیشنهادی در ابعاد ساختاری شهر و… اشاره کرد.
در نهایت، نوبت به بحث و تبادل نظر حول موضوعات ارائه شده رسید و مخاطبین این کارگاه ابهامات، سوالات و پیشنهادات خود را با عوامل تهیه‌کننده برنامه در میان گذاشتند.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =