سومین جلسه ستاد برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان

سومین جلسه ستاد برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان

شهردار همدان مطرح کرد:

بودجه سال 1400 شهرداری همدان بر اساس برنامه راهبردی- عملیاتی تهیه و اجرا می شود

سومین جلسه ستاد برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان با حضور شهردار همدان، نماینده شورای اسلامی شهر، معاونان، مدیران و روسای و دبیران کارگروه های مختلف در مرکز همایش های قرآنی و بین المللی همدان برگزار شد و روسای کارگروه های تخصصی در این جلسه آخرین اقدامات انجام شده را تشریح کردند.

برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری همدان به عنوان اولین برنامه مشارکتی شهر همدان به همت معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری در حال تهیه و تدوین است که در این برنامه بر اساس «دستورالعمل تهیه، تصویب، اجرا و پایش برنامه عملیات نوسازی و عمران و اصلاحات شهر (برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری)» چشم‌انداز شهر در افق ۲۰ ساله ترسیم می‌شود و چهار برنامه عملیاتی در ابتدای فازهای پنج ساله تهیه می‌شود.

وجه تمایز این برنامه با سایر طرح‌ها و برنامه‌ها، مشارکتی بودن آن است تا ضمن اخذ نظرات تمامی گروه‌های ذی‌نفع، ذی‌ربط و ذی‌نفوذ از جمله شهرداری همدان، شورای اسلامی شهر همدان، دستگاه‌های اجرایی مشارکت‌کننده، نخبگان و متخصصین شهر و جامعه مدنی، چشم‌انداز مورد وفاق همگان تبیین شود و بر مبنای چشم‌انداز، برنامه‌های عملیاتی تعریف گردد.

در مرحله نخست این برنامه به مبانی و پشتوانه‌های نظری تهیه و تدوین برنامه پرداخته شد و در مرحله دوم مطالعات وضع موجود شهر و شهرداری همدان در حوزه های مختلفی همچون مطالعات جغرافیای طبیعی و محیط زیستی ، اجتماعی، اقتصادی ، کالبدی و مسکن، حمل و نقل، تاریخی و فرهنگی، گردشگری و سایر حوزه ها در کارگروه های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت. مرحله سوم فرایند تهیه و تدوین برنامه با هدف چشم انداز سازی شهر همدان در افق 20 ساله کلید خورده است.

* صوفی: تدوین چشم انداز افق 20 ساله شهر و شهرداری همدان جزو مهمترین اهداف و موضوعات شهرداری همدان است

شهردار همدان در سومین جلسه ستاد برنامه اظهار کرد: مدیریت شهری همدان در کنار اقدامات اجرایی، توجه ویژه ای به موضوع برنامه ریزی دارد و در این رابطه تدوین چشم انداز افق 20 ساله شهر و شهرداری همدان یکی از مهمترین اهداف و موضوعاتی است که در دستور کار قرار دارد.

عباس صوفی بیان کرد: برنامه ریزی شهری تنها در موضوعات اجرایی و فنی خلاصه نمی شود بلکه در سایر موضوعات نظیر: گردشگری، آموزش شهروندی و … نیز صدق می کند و در همین راستا شاهد تشکیل شورای اجتماعی محلات شهر همدان و همچنین عقد تفاهم نامه همکاری گردشگری در غرب کشور هستیم.

وی ادامه داد: چشم اندازهای مدیریت شهری در حوزه های مختلف باید به صورت تخصصی و موشکافانه ترسیم شوند تا با تبیین اهداف بالادستی، بتوانیم همدان برتر را در کشور محقق کنیم.

این مقام مسوول افزود: همدان شهری پر آوازه در کشور و جهان است، لذا در این خصوص باید از این فرصت بوجود آمده در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی زندگی مردم این شهر گام های بلندی را برداریم.

صوفی با اشاره به اینکه میزان رضایتمندی مردم در حال افزایش است، گفت: نگاه تخصصی مجموعه مدیریت شهری در حوزه های مختلف فرصت بسیار خوبی است که باید در مسیر تعالی سازمانی مجموعه بیش از گذشته کار شود که خوشبختانه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری با وجود نیروهای کارآمد و متخصص عملکرد مثبتی در این زمینه دارد و به نوبه خود قدردان تلاش های این مجموعه هستم و خوشبختانه سایر معاونت ها نیز به صورت جدی به موضوع برنامه راهبردی-عملیاتی شهر و شهرداری ورود کرده اند.

وی تصریح کرد: در جهت تسهیل امور و خدمات رسانی به مردم و ساختن شهری برتر باید در حوزه های مختلف نظیر مکانیزه کردن صدور پروانه، فناوری اطلاعات و… به نقطه ای برسیم که شاهد یک شهرداری هدفمند، پویا و با برنامه در تمامی حوزه ها باشیم.

شهردار کلانشهر همدان با تاکید بر اینکه برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری باید هر چه سریعتر نهایی شود، گفت: در تلاش هستیم  این برنامه تا پایان سال جاری به مرحله تصویب و اجرا برسد و بودجه سال 1400 به عنوان اولین بودجه مبتنی بر برنامه راهبردی- عملیاتی تهیه و اجرا گردد.

* عسگریان: کارگروه ها برنامه های راهبردی و پیشنهادی حوزه کاری خود را ارائه کنند

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه گفت: کارگروه ها باید گزارش اقدامات و برنامه های انجام شده در خصوص این برنامه را ارائه کنند تا مشخص شود دورنمای ذهنی و فکری همکاران در تدوین برنامه به کدام سمت و سو باید باشد.

سید مسعود عسگریان در ادامه تصریح کرد: کارگروه های مختلف موظف هستند برنامه های راهبردی و پیشنهادی حوزه کاری خود را ارائه کنند تا بر اساس آن بتوانیم نیازها، اهداف و چشم اندازهای مورد نظر را شناسایی و احصاء کنیم و در نهایت به مرحله اجرا برسانیم.

* حضرت زاده: با راهبری دبیرخانه برنامه مستقر در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، تدوین بیانیه مقدماتی چشم‌انداز در دستور کار قرار دارد.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار همدان نیز در این جلسه اظهار کرد: تاکنون دو مرحله از برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان به پایان رسیده است و در مرحله سوم به دنبال چشم انداز سازی شهر همدان در افق 20 ساله هستیم و مجموع اقدامات انجام شده و خروجی های مرحله دوم فرآیند تهیه برنامه در تدوین چشم‌انداز مرحله سوم مورد توجه قرار گرفته است. وی افزود: با راهبری دبیرخانه برنامه مستقر در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، تدوین بیانیه مقدماتی چشم‌انداز در دستور کار قرار دارد.

مرتضی حضرت زاده بیان کرد: ساختار برنامه متشکل از 6 کارگروه تخصصی و کارگروه های مناطق چهارگانه شهر همدان است که هر کدام از این کارگروه ها در حوزه کاری خود اقدام به بررسی و شناسایی نیازها، مشکلات و نقاط ضعف و قوت می پردازند تا براساس یک الگوی منطبق بر دستور العمل تهیه و تدوین برنامه بلند مدت خود جهت نیل به اهداف چشم انداز را ترسیم کنند.

* یوسفی: برنامه راهبردی- عملیاتی می تواند بسیاری از بلاتکلیفی ها و روزمرگی ها را در حوزه های مختلف شهری برطرف نماید

عزیز ا… یوسفی معاونت امور زیر بنایی و حمل و نقل شهری بیان کرد: برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان قطعاً می تواند بسیاری از بلاتکلیفی ها و روزمرگی ها را در حوزه های مختلف شهری برطرف نماید. به نحوی که کلیه کارگروه های مختلف به صورت جدی موضوع تهیه و تدوین برنامه را پیگیری می نمایند تا در نهایت به یک برنامه مدون برای یک افق 20 ساله برای شهر و شهرداری همدان دست یابیم.

* علی ضمیر: مسائل زیست محیطی به عنوان یک شاخص مهم برای توسعه پایدار شهر همدان در برنامه راهبردی- عملیاتی لحاظ می­شود

وحید علی ضمیر معاونت خدمات شهری افزود: مسائل زیست محیطی به عنوان یک شاخص مهم برای توسعه پایدار شهر همدان در سال های آتی محسوب می شود که باید تمامی مراحل مختلف آن در برنامه راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری همدان در نظر گرفته شود.

 

در ابتدای این نشست مشاور طرح جامع شهر همدان و روسا و دبیران کارگروه های 6 گانه فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک، محیط زیست و خدمات شهری و مدیریت بحران، شهرسازی و معماری، مدیریت و هوشمند سازی، مالی و اقتصاد شهرداری به بیان آخرین اقدامات و فعالیت های انجام شده در دو مرحله نخست برنامه عملیاتی – راهبردی شهر و شهرداری همدان پرداختند و پیشنهاداتی نیز در زمینه فرآیند چشم‌اندازسازی این برنامه مطرح کردند.

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =